13 in stock
TURCK FDNL-N1600-T Communication Module for Industrial Use
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
TURCK FDNL-N1600-T Communication Module for Industrial Use
Reliable and robust communication module designed for seamless integration in industrial automation systems.
| Brand | TURCK |
| Model | FDNL-N1600-T |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.5 kg |
| Dimensions | 120 mm x 80 mm x 40 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | FDNL-N1600-T |
| What’s in the box | Communication module, mounting bracket, user manual |
| Communication Protocol | PROFINET |
| Interface Type | Ethernet |
| Operating Temperature | -25°C to 70°C |
| Protection Rating | IP20 |
| Data Transfer Rate | 100 Mbps |
| Mounting Type | DIN rail |
| Compatibility | FDI series I/O modules |
Key benefits: Ensures high-speed, reliable data communication in harsh industrial environments with easy installation and maintenance.
Typical applications: Factory automation, process control, machine building, and industrial networking solutions.
Order number: TURCK FDNL-N1600-T Communication Module for Industrial Use
Lifecycle: Active
Documentation: User manual and technical datasheet available on TURCK official website.
1 review for TURCK FDNL-N1600-T Communication Module for Industrial Use
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

James P. –
Product was exactly as described. Our engineers were pleased with the performance.