13 in stock
Vector Interface VN 5650 – Industrial Automation Connectivity Module
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Vector Interface VN 5650 – Industrial Automation Connectivity Module
Reliable and versatile connectivity solution designed for seamless integration in industrial automation systems.
| Brand | Vector Interface |
| Model | VN 5650 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 150 mm x 100 mm x 50 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | VN5650-IA |
| What’s in the box | VN 5650 Module, Mounting Brackets, User Manual, Connection Cables |
| Interface Type | Ethernet, CAN, RS-485 |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Communication Protocols | Modbus TCP/IP, CANopen, PROFIBUS |
| Mounting | DIN Rail |
| Protection Rating | IP20 |
| Data Transfer Rate | Up to 100 Mbps |
| Power Consumption | 5 W |
Key benefits: Ensures robust and high-speed data communication in harsh industrial environments with easy installation and flexible connectivity options.
Typical applications: Factory automation, process control, machine-to-machine communication, and industrial network integration.
Order number: Vector Interface VN 5650 – Industrial Automation Connectivity Module
Lifecycle: Active
Documentation: User manual, Installation guide, Technical datasheet available online
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.