10 in stock
SSZN 3D Line Laser Sensor SR7050 for Precision Measurement
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
SSZN 3D Line Laser Sensor SR7050 for Precision Measurement
High-precision 3D line laser sensor designed for accurate and reliable industrial measurement applications.
| Brand | SSZN |
| Model | SR7050 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 850 g |
| Dimensions | 120 mm x 80 mm x 60 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, RoHS, ISO 9001 |
| SKU / MPN | SR7050-3DLS |
| What’s in the box | 3D Line Laser Sensor SR7050, Power Cable, Mounting Bracket, User Manual, Calibration Certificate |
| Measurement Range | 50 mm to 500 mm |
| Resolution | 0.01 mm |
| Laser Wavelength | 650 nm (red) |
| Output Interface | USB 3.0 / Ethernet |
| Operating Temperature | 0°C to 45°C |
| Protection Rating | IP54 |
| Response Time | 10 ms |
Key benefits: Provides ultra-precise 3D surface profiling with fast response time and robust build quality for industrial environments.
Typical applications: Used in quality control, automated inspection, robotics, and precision engineering measurement tasks.
Order number: SSZN 3D Line Laser Sensor SR7050 for Precision Measurement
Lifecycle: Active product with ongoing support and updates
Documentation: User manual, calibration certificate, and software drivers included
Reviews
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Andrew C. –
Arrived in perfect condition. Ran diagnostics, all outputs nominal.