9 in stock
Siemens Rectifier Unit 6SL3330-1TE35-3AA3 High Performance
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Siemens Rectifier Unit 6SL3330-1TE35-3AA3 High Performance
High efficiency and reliable power conversion for industrial automation systems.
| Brand | Siemens |
| Model | 6SL3330-1TE35-3AA3 |
| Voltage | DC 320 V |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 250 x 150 x 120 mm |
| Warranty | 12 months |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 6SL3330-1TE35-3AA3 |
| What’s in the box | Rectifier Unit, Installation Manual, Mounting Hardware |
| Input Voltage Range | 380-480 V AC |
| Output Current | 30 A |
| Cooling Method | Forced air cooling |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Protection Class | IP20 |
Key benefits: Ensures stable DC power supply with high efficiency and durability, reducing downtime and maintenance costs in industrial environments.
Typical applications: Used in industrial automation, drive systems, and power supply units for manufacturing plants and process control.
Order number: Siemens Rectifier Unit 6SL3330-1TE35-3AA3 High Performance
Lifecycle: Active production
Documentation: Available in Siemens official product manuals and datasheets online
1 review for Siemens Rectifier Unit 6SL3330-1TE35-3AA3 High Performance
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Michael T. –
Excellent built quality. Integrated easily into our existing control system.