15 in stock
SIEMENS Power Unit 6SL3351-1AE32-1AA2 Reliable Power Supply
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
SIEMENS Power Unit 6SL3351-1AE32-1AA2 Reliable Power Supply
High-performance and reliable power supply unit designed for industrial automation systems.
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6SL3351-1AE32-1AA2 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimensions | 150 mm x 100 mm x 75 mm |
| Warranty | 2 years manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 6SL3351-1AE32-1AA2 |
| What’s in the box | Power Unit 6SL3351-1AE32-1AA2, Installation Manual, Mounting Hardware |
| Output Power | 120 W |
| Input Voltage Range | 100-240 V AC |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Protection Class | IP20 |
| Efficiency | Up to 90% |
| Mounting Type | DIN Rail |
Key benefits: Ensures stable and efficient power delivery for industrial drives and automation equipment, with robust protection features and compact design for easy integration.
Typical applications: Used in industrial automation, CNC machinery, manufacturing plants, and drive systems requiring reliable power supply units.
Order number: SIEMENS Power Unit 6SL3351-1AE32-1AA2 Reliable Power Supply
Lifecycle: Active production and supported by SIEMENS.
Documentation: Available in SIEMENS official website including datasheets, installation guides, and user manuals.
1 review for SIEMENS Power Unit 6SL3351-1AE32-1AA2 Reliable Power Supply
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

James P. –
Good technical parameters, exactly as datasheet. Easy to commission.