8 in stock
SIEMENS PLC Module 6AG1131-6TF00-7CA0 Advanced Automation
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
SIEMENS PLC Module 6AG1131-6TF00-7CA0 Advanced Automation
High-performance Siemens PLC module designed for advanced automation tasks with reliable processing and flexible connectivity.
| Brand | Siemens |
| Model | 6AG1131-6TF00-7CA0 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.3 kg |
| Dimensions | 90 mm x 70 mm x 60 mm |
| Warranty | 2 years manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 6AG1131-6TF00-7CA0 |
| What’s in the box | PLC Module, Installation Guide, Mounting Accessories |
| Processor Type | ARM Cortex-M3 |
| Memory | 128 KB RAM, 512 KB Flash |
| Communication Interfaces | PROFINET, MPI |
| Operating Temperature | -25°C to 60°C |
| Input/Output Points | Not specified |
| Programming Language | STEP 7 (TIA Portal) |
Key benefits: Robust and reliable automation module offering fast processing speeds, flexible communication options, and easy integration into Siemens automation systems.
Typical applications: Industrial automation, process control, manufacturing lines, and advanced machine control systems.
Order number: SIEMENS PLC Module 6AG1131-6TF00-7CA0 Advanced Automation
Lifecycle: Active
Documentation: Available via Siemens official website including datasheets, user manuals, and programming guides.
1 review for SIEMENS PLC Module 6AG1131-6TF00-7CA0 Advanced Automation
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

David L. –
Trustworthy supplier for industrial components. Will purchase again.