14 in stock
Siemens Mini Handwheel Unit 6FX2007-1AD13 Compact Control
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Siemens Mini Handwheel Unit 6FX2007-1AD13 Compact Control
Compact and precise manual control solution for CNC and automation systems.
| Brand | Siemens |
| Model | 6FX2007-1AD13 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | Approx. 0.5 kg |
| Dimensions | 90 mm x 90 mm x 60 mm |
| Warranty | 12 months manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS compliant |
| SKU / MPN | 6FX2007-1AD13 |
| What’s in the box | Mini handwheel unit, mounting hardware, user manual |
| Interface Type | Incremental encoder output |
| Resolution | 1000 pulses per revolution |
| Mounting Type | Panel mount |
| Operating Temperature | 0°C to +55°C |
| Protection Class | IP54 |
| Material | High-grade plastic and metal components |
Key benefits: Provides precise manual control for CNC machines and automation equipment, compact design saves space, easy integration with Siemens Compact Control systems.
Typical applications: CNC machine tool operation, manual positioning in automation systems, fine adjustment in manufacturing processes.
Order number: Siemens Mini Handwheel Unit 6FX2007-1AD13 Compact Control
Lifecycle: Active product with ongoing support and availability
Documentation: User manual and technical datasheet available on Siemens official website
1 review for Siemens Mini Handwheel Unit 6FX2007-1AD13 Compact Control
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

James P. –
Very sturdy enclosure, IP rating seems genuine. Good value for money.