8 in stock
SIEMENS Industrial PC 6AV7241-5BC07-0FA0 Robust Computing
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
SIEMENS Industrial PC 6AV7241-5BC07-0FA0 Robust Computing
High-performance, rugged industrial PC designed for reliable operation in harsh environments.
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6AV7241-5BC07-0FA0 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 200 x 150 x 80 mm (W x H x D) |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 6AV7241-5BC07-0FA0 |
| What’s in the box | Industrial PC unit, mounting brackets, power cable, user manual |
| Processor | Intel Core i7-6600U 2.6 GHz |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM |
| Storage | 256 GB SSD |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise |
| Connectivity | Ethernet, USB 3.0, DisplayPort |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
Key benefits: Robust design ensures reliable performance in industrial environments with resistance to dust, vibration, and temperature extremes; compact form factor for easy integration; high processing power for demanding automation tasks.
Typical applications: Factory automation, process control, machine monitoring, data acquisition, and industrial IoT systems.
Order number: SIEMENS Industrial PC 6AV7241-5BC07-0FA0 Robust Computing
Lifecycle: Active production with ongoing support and updates.
Documentation: Available via SIEMENS official website including user manuals, installation guides, and software drivers.
1 review for SIEMENS Industrial PC 6AV7241-5BC07-0FA0 Robust Computing
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Mark O. –
The VFD works perfectly with our motor setup. Great communication from seller.