13 in stock
Siemens 6SL3120-1TE15-0AD0 Motor Module for Automation
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Siemens 6SL3120-1TE15-0AD0 Motor Module for Automation
High-performance motor module designed for seamless integration in industrial automation systems.
| Brand | Siemens |
| Model | 6SL3120-1TE15-0AD0 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 150 x 100 x 50 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 6SL3120-1TE15-0AD0 |
| What’s in the box | Motor module, mounting hardware, user manual |
| Communication Interface | PROFIBUS DP |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Protection Class | IP20 |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Control Type | Digital servo control |
| Compatibility | SIMATIC S120 Drive Systems |
Key benefits: Reliable and precise motor control with easy integration into Siemens automation environments, enhancing system performance and reducing downtime.
Typical applications: Industrial automation, robotics, conveyor systems, packaging machinery, and manufacturing process control.
Order number: Siemens 6SL3120-1TE15-0AD0 Motor Module for Automation
Lifecycle: Active
Documentation: Available via Siemens Industry Online Support including datasheets, manuals, and installation guides.
1 review for Siemens 6SL3120-1TE15-0AD0 Motor Module for Automation
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

William G. –
Arrived in perfect condition. Ran diagnostics, all outputs nominal.