10 in stock
SICK WTM10L-241612D0A00ZVZ Photoelectric Sensor – Precision Detection Device
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
SICK WTM10L-241612D0A00ZVZ Photoelectric Sensor – Precision Detection Device
High-precision photoelectric sensor designed for reliable object detection in industrial automation applications.
| Brand | SICK |
| Model | WTM10L-241612D0A00ZVZ |
| Voltage | 10-30 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 120 g |
| Dimensions | 90 mm x 30 mm x 25 mm |
| Warranty | 24 months |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | WTM10L-241612D0A00ZVZ |
| What’s in the box | Photoelectric sensor, mounting bracket, user manual |
| Sensing Range | 0.1 m to 10 m |
| Output Type | PNP, NPN selectable |
| Response Time | ≤ 1 ms |
| Light Source | Infrared LED |
| Operating Temperature | -25°C to +55°C |
| Protection Rating | IP67 |
Key benefits: Ensures precise and fast detection with high immunity to ambient light and interference, robust housing for harsh environments, and easy installation with flexible mounting options.
Typical applications: Object detection in conveyor systems, packaging machines, assembly lines, and quality control processes in manufacturing industries.
Order number: SICK WTM10L-241612D0A00ZVZ Photoelectric Sensor – Precision Detection Device
Lifecycle: Active
Documentation: Datasheet, installation guide, and user manual available on SICK official website.
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.