6 in stock
SCHUNK Pneumatic Gripper MPG 32-AS – Precision Automated Handling Tool
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
SCHUNK Pneumatic Gripper MPG 32-AS – Precision Automated Handling Tool
High-precision pneumatic gripper designed for reliable automated handling in industrial applications.
| Brand | SCHUNK |
| Model | MPG 32-AS |
| Voltage | Not specified |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | Approx. 0.5 kg |
| Dimensions | Length: 80 mm x Width: 32 mm x Height: 40 mm |
| Warranty | 12 months |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | MPG 32-AS |
| What’s in the box | Pneumatic gripper unit, mounting screws, user manual |
| Gripping Force | Up to 50 N |
| Operating Pressure | 4 to 6 bar |
| Stroke | 5 mm |
| Jaw Type | Parallel |
| Material | Aluminum alloy with hardened steel jaws |
| Operating Temperature | -10°C to +60°C |
Key benefits: Precise and reliable gripping with compact design, easy integration into automated systems, durable construction for long service life.
Typical applications: Automated assembly, pick and place operations, material handling in manufacturing and packaging industries.
Order number: SCHUNK Pneumatic Gripper MPG 32-AS – Precision Automated Handling Tool
Lifecycle: Active product
Documentation: Available in PDF format on SCHUNK official website
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.