7 in stock
SCHUNK Pneumatic Gripper Cylinder PGN-plus 40 0371080 – Automation Component
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
SCHUNK Pneumatic Gripper Cylinder PGN-plus 40 0371080 – Automation Component
High-precision pneumatic gripper cylinder designed for reliable automation handling tasks.
| Brand | SCHUNK |
| Model | PGN-plus 40 |
| Voltage | Not specified |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | Approx. 0.8 kg |
| Dimensions | Length: 120 mm, Width: 40 mm, Height: 40 mm |
| Warranty | 12 months |
| Certifications | CE, ISO 9001 |
| SKU / MPN | 0371080 |
| What’s in the box | PGN-plus 40 gripper cylinder, mounting screws, user manual |
| Gripping Force | Up to 100 N |
| Operating Pressure | 2 to 8 bar |
| Stroke Length | 10 mm |
| Material | Anodized aluminum |
| Mounting Type | Through-hole mounting |
| Temperature Range | -10°C to +80°C |
Key benefits: Compact design with high gripping force, precise repeatability, and easy integration into automated systems.
Typical applications: Pick and place operations, assembly automation, packaging, and material handling in industrial environments.
Order number: SCHUNK Pneumatic Gripper Cylinder PGN-plus 40 0371080 – Automation Component
Lifecycle: Active product
Documentation: Available in SCHUNK online catalog and product datasheet PDF
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.