7 in stock
SCHUNK Pneumatic Gripper Cylinder 0340040 MPG 25-AS for Robotics
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
SCHUNK Pneumatic Gripper Cylinder 0340040 MPG 25-AS for Robotics
High-precision pneumatic gripper cylinder designed for reliable and efficient robotic gripping applications.
| Brand | SCHUNK |
| Model | MPG 25-AS |
| Voltage | Not specified |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | Approx. 0.8 kg |
| Dimensions | Length: 120 mm x Diameter: 25 mm |
| Warranty | 12 months manufacturer warranty |
| Certifications | CE, ISO 9001 |
| SKU / MPN | 0340040 |
| What’s in the box | 1x SCHUNK MPG 25-AS Pneumatic Gripper Cylinder, mounting hardware, user manual |
| Operating Pressure | 2 to 8 bar |
| Stroke Length | 10 mm |
| Gripping Force | Up to 50 N |
| Material | Anodized aluminum housing with stainless steel components |
| Mounting Type | Flange mounting |
| Temperature Range | -10°C to +60°C |
Key benefits: Precise and reliable gripping performance, compact design for easy integration, durable materials for long service life, and low maintenance requirements.
Typical applications: Robotics automation, pick and place systems, assembly lines, and material handling in industrial environments.
Order number: SCHUNK Pneumatic Gripper Cylinder 0340040 MPG 25-AS for Robotics
Lifecycle: Active product with ongoing support and availability.
Documentation: Available user manual, technical datasheets, and CAD models on SCHUNK official website.
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.