6 in stock
Schenck Weighing Controller VEG20650 VWF20650 V082001.B01 – Precision Scale Control
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Schenck Weighing Controller VEG20650 VWF20650 V082001.B01 – Precision Scale Control
High-precision weighing controller designed for industrial scale applications ensuring accurate and reliable measurements.
| Brand | Schenck |
| Model | VEG20650 VWF20650 V082001.B01 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 210 mm x 150 mm x 80 mm |
| Warranty | 12 months |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | V082001.B01 |
| What’s in the box | Weighing controller unit, mounting bracket, user manual, connection cables |
| Input Channels | 4 analog inputs |
| Output Channels | 2 relay outputs |
| Communication Interface | RS-485, Ethernet |
| Operating Temperature | -10°C to +50°C |
| Display | LCD with backlight |
| Mounting Type | Panel mount |
Key benefits: Ensures precise weight measurement with fast processing, robust industrial design, and easy integration into existing systems.
Typical applications: Used in industrial weighing scales, batching systems, and process control in manufacturing plants.
Order number: Schenck Weighing Controller VEG20650 VWF20650 V082001.B01 – Precision Scale Control
Lifecycle: Active
Documentation: User manual and technical datasheet available upon request
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.