6 in stock
Rexroth VT-VRRA1-527-20/V0/2STV Amplifier Board for Industrial Automation
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Rexroth VT-VRRA1-527-20/V0/2STV Amplifier Board for Industrial Automation
High-performance amplifier board designed for precise control in industrial automation systems.
| Brand | Rexroth |
| Model | VT-VRRA1-527-20/V0/2STV |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.5 kg |
| Dimensions | 150 mm x 100 mm x 40 mm |
| Warranty | 12 months |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | VT-VRRA1-527-20/V0/2STV |
| What’s in the box | Amplifier board, mounting screws, user manual |
| Input Signal Type | Analog and Digital |
| Output Power | Up to 500 W |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
| Interface | RS485, CAN bus |
| Protection Features | Overcurrent, Overvoltage, Thermal shutdown |
| Mounting Type | DIN rail or panel mount |
Key benefits: Ensures reliable and precise amplification for industrial automation processes with robust protection features and flexible interface options.
Typical applications: Used in factory automation, robotics, conveyor systems, and process control equipment.
Order number: Rexroth VT-VRRA1-527-20/V0/2STV Amplifier Board for Industrial Automation
Lifecycle: Active production
Documentation: User manual and technical datasheet available upon request
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.